Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma ev tipi ve ofis tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Ofis tipi beyazlatma otuz dakika içinde gözle görülür bir fark oluşturabilirken, ev tipi beyazlatmada bu fark en az bir hafta içinde oluşur. Ofis tipi uygulamalar mutlaka diş hekim kontrolünde yapılmalıdır. Diş beyazlatma işleminin kalıcı olması için hekimin tecrübesi, kullanılan malzeme ve diş beyazlatma cihazı büyük önem taşır. Ayrıca beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gereken kurallar bulunur.

Çay, kahve, sigara, renkli ve asitli içeceklerin sık tüketilmesi dişlerde renk değişikliklerine yol açar. Doğuştan gelen, uzun süren antibiyotik kullanımına bağlı, aşırı flor alımına bağlı, kanal tedavisi sonrası oluşan, travma sonucu oluşan ve yaşlılığa bağlı renklenmeler de mevcuttur.

Ofis tipi beyazlatma ev tipine göre daha kalıcıdır ve daha etkilidir. İçeriğindeki beyazlatıcı ajanın hidrojen peroksit oranı daha yüksek olduğu için daha kısa sürede sonuç alınır.

Ev tipi beyazlatma işleminde ağız ölçüleri alınır ve bu ölçülerle kişiye özel şeffaf plaklar yapılır. Beyazlatıcı jel bu plaklara sürülerek dişlere takılır. Bu işlemin etkili olabilmesi için, plakların en az dört saat ağızda kalması gerekir. Uygulama öncesi ve sonrası dişlerin fırçalanması gerekir. Uygulama sonrasında bir hafta boyunca renkli gıdalar dan ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Whatsapp'ı Aç
Selam
Nasıl yardımcı olabiliriz?