Diş Kaplama Tedavileri

Diş kaplama, hastanın dişinde meydana gelen büyük bir çürük nedeniyle dişin kurtarılamayacağı durumlarda uygulanan, diş yüzeyinin özel malzemelerle kaplanması işlemidir.

Diş kaplama tedavilerinde kullanılan farklı kaplama çeşitleri vardır. Bu kaplama çşitlerinin arasından seçim yapılırken dişin durumu, maliyetler ve hastanın beklentileri göz önüne alınarak, hastaya en uygun olan seçilip işlem uygulanmaya başlar.

Porselen Diş Kaplama

Diş kaplamasının porselen materyalden yapıldığı kaplama türüdür. Hastanın kendi diş renginde hazırlanıp takılan porselen kaplama, diş kırılmasına karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir kaplama çeşididir. Estetik kaygı taşıyan hastalar tarafından da oldukça tercih edilir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Dişin orijinaline en yakın şekilde görünmesini sağlayan diş kaplama çeşididir. Bu diş kaplama diğerlerindeki gibi sıcak ve soğuk hassasiyeti olmaz, diş etinde herhangi bir probleme neden olmaz. Doğal ve estetik görünümü sayesinde ön dişlerde en çok tercih edilen diş kaplama çeşididir.

Metal Destekli Diş Kaplama

Diş kaplama malzemesi olarak dış kısmın içinde bulunan metal nedeniyle koyu renkli görüntüsü olur.  Estetik açıdan değerlendiren hastalarda tercih edilmez. Maliyet açısından diğer kaplamalardan daha uygun olması dışında metal destekli kaplamayı ön plana çıkaran bir özelliği yoktur. Dayanıklı bir kaplama ve koyu renkli bir görünümü olduğu için en çok arka dişler için tercih edilen bir kaplamadır.

Empress (Full Porselen) Diş Kaplama

Full porselen diş kaplamanın uygulanması için dişin etrafı belli bir miktarda tıraşlanır ve kaplama için hazırlandıktan sonra işlem uygulanabilir. Hastanın kendi diş renginde ve estetik bir görünümü olan sonuçlar elde edilir.

Full Seramik Diş Kaplama

Metal alt yapısının bulunmaması, içeriğinin tamamen seramikten olması ile, minenin ışık geçirgenliğini taklit eder ve zirkon kronlara göre daha şeffaftır. Işık geçirgenliğinin fazla olmasından dolayı çok doğal görünürler. Gerçek bir dişten ayırt edilmesi çok zordur. Özellikle aşırı çiğneme kuvvetine maruz kalmayan ön bölgedeki dişler ve küçük azı dişlerinde uygulanan bir restorasyondur.

Whatsapp'ı Aç
Selam
Nasıl yardımcı olabiliriz?